Profilaktyka

Odpowiednia profilaktyka ma bardzo duży wpływ na prawidłowy stan oraz zdrowie jamy ustnej, co za tym idzie odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorób przyzębia oraz innych chorób zębów i jamy ustnej.

W naszym gabinecie oferujemy Państwu możliwość skorzystania z wielu skutecznych i sprawdzonych sposobów profilaktyki stomatologicznej.

Codzienna higiena

Codzienna prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki stomatologicznej. Należy pamiętać o szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Zalecane jest jednak ich mycie po każdym posiłku, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy.Dodatkowo należy płukać jamę ustną specjalnymi płynami oraz używać nici dentystycznych albo szczoteczek cylindrycznych do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Poza tym trzeba w codziennych posiłkach dostarczać organizmowi wapnia i fluoru oraz ograniczać spożywanie słodkich pokarmów.

Przegląd jamy ustnej

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą na zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu.

Skaling - usunięcie kamienia nazębnego

Skaling to zabieg usuwania twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego), który gromadzi się między dziąsłem, a koroną zęba, za pomocą ultradźwięków. Zabieg ten jest z reguły bezbolesny i nie powoduje uszkodzeń szkliwa. W zależności od skłonności indywidualnych pacjenta do tworzenia się osadów i kamienia nazębnego zabieg ten powinien być wykonywany 1-2 razy w roku.

Piaskowanie - usunięcie osadu 

Zabieg służący usuwaniu osadów i przebarwień, powstałych od kawy, herbaty, palenia papierosów, itp. Polega on na delikatnych uderzeniach medycznego piasku i wody pod ciśnieniem. Bardzo drobne ziarenka docierają do najmniejszych przestrzeni międzyzębowych, trudno dostępnych dla szczoteczek i nitek dentystycznych. Piaskowanie jest idealnym uzupełnieniem skalingu oraz podobnie jak skaling, dodatkowo przeciwdziała paradontozie. Zabieg ten kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni zębowych, a w naszym gabinecie dodatkowo wykonywana jest fluoryzacja zębów zapobiegająca nadwrażliwości. Zabieg piaskowania nie powoduje uszkodzeń szkliwa, jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. W zależności od skłonności pacjenta do tworzenia się osadów zabieg ten powinien być powtarzany co 6 miesięcy

Fluoryzacja

Fluoryzacja nazywana też lakierowaniem zębów polega na zastosowaniu na oczyszczone zęby roztworu fluoru. Zabieg ten chroni zęby przed nadmiernym odkładaniem się płytki nazębnej, likwiduje nadwrażliwość szyjek oraz remineralizuje drobne ubytki szkliwa. Zabieg ten pozwala zredukować występowanie próchnicy o prawie 50%. W zależności od skłonności pacjenta do tworzenia się próchnicy zaleca się powtarzanie zabiegu co 6 miesięcy, a u dzieci co 3 . Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut.

Lakowanie 

Lakowanie zębów polega na wypełnieniu bruzd zębów mlecznych oraz stałych zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalnym materiałem tzw. lakiem szczelinowym. Zabieg ten ma na celu zapobieganie próchnicy na powierzchniach żujących zębów czyli bruzdach i szczelinach które są miejscami zalegania resztek pokarmowych. Dzięki lakowaniu zagłębienia te są maksymalnie wyrównane, tak aby ułatwić pacjentowi dokładne oczyszczanie zębów. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut. Może być świetną okazją do pierwszej wizyty dziecka u stomatologa tzw. wizyty adaptacyjnej.

Zalecane jest lakowanie pierwszych zębów trzonowych stałych bezpośrednio po wyrznięciu, czyli u dzieci w wieku 6-8 lat.

Cennik usług
Badanie jamy ustnej 150
Wizyta adaptacyjna / Wizyta dziecka bez współpracy 100
Wizyta kontrolna + fluoryzacja (łączny koszt) 200
SKALING - usunięcie kamienia nazębnego 190
Pakiet stomatologiczny podstawowy (piaskowanie i fluoryzacja) 240
Pakiet stomatologiczny kompleksowy (piaskowanie, skaling, fluoryzacja) 280 - 300
LAKOWANIE 1 ząb - stomatologia dziecięca 60
LAKIEROWANIE - Fluoryzacja zębów stałych 150
Zapraszamy:)