Zmiany w opiece okołoporodowej obowiązujące od 2019r.

 

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Nowy standardy opieki okołoporodowej obowiązujące od 2019 roku wyznaczają m.in. ramowy program edukacji przedporodowej, który w znacznym stopniu ujednolica treści przekazywane kobietom w ciąży, zapewnia właściwą jakość edukacji, lepsze przygotowanie do porodu i opiekę nad dzieckiem.

Nowe standardy przewidują min. 2-4 wizyty patronażowe. Obowiązkiem położnej jest wsparcie mamy w opanowaniu metodyki karmienia piersią, udzielanie wyczerpujących informacji, rozwiewanie wątpliwości oraz pomoc w pielęgnacji noworodka. Dodatkowo do 48h od wypisu ze szpitala, w domu świeżo upieczonej mamy, powinna pojawić się położna środowiskowa.

Jaka jest rola lekarza w tym programie?

Lekarz sprawujący opiekę nad kobietą w ciąży ma obowiązek skierowania jej do położnej POZ na edukację przedporodową (taka edukacja może mieć formę indywidualną lub grupową.). Fakt ten musi zostać odnotowany w dokumentacji medycznej.

Dotychczas lekarze ignorowali to zobowiązanie, przez co kobiety nie wiedziały, że przysługuje im bezpłatna edukacja przedporodowa u położnej.

Dlaczego tak ważny jest wybór położnej przed porodem?

Położna to zawód ogromnego zaufania - zajmuje się najbardziej intymnymi sprawami. Może prowadzić ciążę, wspierać matkę po porodzie, ale też np. wykonywać cytologię czy zajmować się kobietą po operacji ginekologicznej. Towarzyszy kobiecie na różnych etapach życia.

Dobra położna z szeroką wiedzą może być pierwszą linią obrony, gdy pojawiają się problemy lub wątpliwości. To właśnie ona może pomóc w takich sytuacjach.

Gdy dziecko już pojawi się na świecie, rodzice, mając małego noworodka “na ręku”, często nie mają czasu na poszukiwania położnej.

A jak wygląda opieka nad kobietą w ciąży w Lubimed.pl?

Od wielu lat przygotowuję przyszłych rodziców do ,,cudu narodzin''. Wieloletnie doświadczenie zawodowe pozwala mi w praktyczny sposób przedstawiać zagadnienia związane z porodem, opieką nad „maluszkiem” oraz odnalezieniem się w roli rodzica. Zajęcia prowadzę w każdy poniedziałek od godziny 16:00 do 18:00. Grupy są małe, a atmosfera rodzinna. Aby przyszła mama mogła bezpłatnie uczestniczyć w moich zajęciach, powinna złożyć w naszym centrum deklarację wyboru położnej. Procedura jest krótka, a panie w rejestracji bardzo pomocne. Każda mama może spodziewać się położnej środowiskowej tuż po porodzie i w umówionym terminie.

 

mgr Grażyna Stochmal 
położna

Dodano dnia: pon., 24-06-2019, 11:11