Masaż może zdziałać cuda!

Choroby kręgosłupa zostały niedawno uznane za jedną z chorób cywilizacyjnych, wymienionych na równi z cukrzycą, nadciśnieniem oraz chorobami serca. Ból kręgosłupa oraz schorzenia z nim związane są jednym z powodów, dla których najczęściej zgłaszamy się do lekarza. Obecnie bóle kręgosłupa i schorzenia układu ruchu stanowią swego rodzaju epidemię społeczną. 

Dlaczego tak wiele osób skarży się na bóle pleców?

Nasz układ ruchu narażony jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Poczynając od długiej jazdy samochodem, zwiększającego się czasu pracy z dominującą pozycją siedzącą, braku ruchu, zaburzeń psychofizycznych aż do zaburzeń biologicznych rytmu snu, złej diety i nadwagi. Nasz układ ruchu, a zwłaszcza kręgosłup, nie jest w stanie w pełni się dostosować do tych niesprzyjających czynników.

Czy kiedyś pacjenci nie mieli takich dolegliwości?

Współczesny styl życia przysparza nam coraz więcej sytuacji stresowych. Często jest to wymagająca praca, liczne obowiązki rodzinne, napięty harmonogram dnia i wiele, wiele innych. Lista codziennych czynności, które musimy wykonać stale się wydłuża. Wpadamy w błędne koło, gdyż chcemy wszystko kontrolować i zbyt wiele zrobić na raz. Przez to nasz organizm przez większość czasu działa na zbyt wysokich obrotach. A niemożność spełnienia wszystkich obowiązków prowadzi do stresu i frustracji. Żyjemy w ciągłym biegu nie dając sobie chwili na odpoczynek. Spirala stresu wyniszcza nasz organizm i pogarsza jakość naszego życia. Jesteśmy wiecznie przemęczeni i nie potrafimy efektywnie się zrelaksować. Stres „gromadzi się” w naszym organizmie, a kiedy nie ma ujścia, doprowadza do nadszarpnięcia naszej kondycji fizycznej i psychicznej, a przy długotrwałym działaniu niszczy nasze zdrowie.

Na czym polega masaż leczniczy kręgosłupa?

Masaż leczniczy jest masażem łączącym techniki masażu klasycznego, masażu tkanek głębokich, masażu funkcyjnego i poprzecznego, które są dobierane indywidualnie w zależności od problemu pacjenta. Masaż ten oddziałuje na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, stawy i więzadła, wpływa także na układ krążenia, układ nerwowy, układ hormonalny oraz pośrednio na pracę narządów wewnętrznych. Łagodzi napięcia i bóle mięśniowe, odżywia skórę, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, leczy i zapobiega wielu chorobom.

Dlaczego warto wybrać się do masażysty?

Masaż leczniczy kręgosłupa i pleców obejmuje masaż całego kręgosłupa, mięśni pleców, mięśni karku i mięśni szyi. Powoduje rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych i przywrócenie ich prawidłowego napięcia, dzięki czemu utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji i zapobiegają jego skrzywieniom. Podczas masażu kręgosłupa pobudzone zostają również punkty bioaktywne. Regularne serie masaży kręgosłupa, pleców i karku sprawiają, iż można osiągnąć znaczną poprawę zdrowia lub wręcz całkowite wyleczenie. Takie masaże wykonywane przez profesjonalnych fizjoterapeutów mogą zdziałać „cuda”, a już na pewno znacznie poprawić jakość naszego życia.

Jak często należałoby korzystać z masaży, aby odczuć poprawę?

W przypadku drobnych kontuzji czy krótkotrwałego bólu, masaż klasyczny może być wykonywany jednostkowo, tzn. 1-3 razy w tygodniu, aż do ustąpienia bólu. Natomiast w przypadku stanów zapalnych, przewlekłych schorzeń oraz rehabilitacji masaż klasyczny o charakterze leczniczym powinien być wykonywany w serii, bo tylko wtedy można oczekiwać optymalnego działania leczniczego. Podstawowa seria masażu klasycznego o charakterze leczniczym składa się z 10 zabiegów, wykonywanych codziennie lub co 2-3 dni.

Bóle kręgosłupa i bóle pleców, z wyjątkiem nagłych urazów, powstają powoli i mają charakter przewlekły. Wcześniejsze skrzywienia kręgosłupa, niewyleczone kontuzje, codzienny stres, siedzący tryb życia, długie godziny przed komputerem, długa jazda samochodem, przeciążanie kręgosłupa dźwiganiem dużych ciężarów, częste noszenie dzieci na rękach oraz brak regularnej aktywności sportowej należą do najczęstszych przyczyn bólów kręgosłupa i bólów pleców. Dlatego ważne jest, aby zacząć działać, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy dolegliwości kręgosłupa.

Czy z masaży pleców i kręgosłupa mogą korzystać przyszłe Mamy? Czy to dla nich bezpieczne?

Kobiety w ciąży są bardzo często narażone na bóle kręgosłupa. W organizmie kobiety w czasie ciąży zachodzi wiele zmian - zarówno czynnościowych, jak i strukturalnych. Wraz z rozwojem ciąży pojawiają się liczne dolegliwości, które często utrudniają codzienną aktywność. Początkowo występujące nudności, bóle głowy i ogólne osłabienie ustępują miejsca nie mniej dokuczliwym objawom, takim jak bóle kręgosłupa, bóle stawów krzyżowo - biodrowych, kolanowych i biodrowych, a także rozstępom skórnym oraz obrzękom kończyn. Alternatywą dla farmakologii, a zarazem bezpieczną metodą leczenia dolegliwości bólowych jest masaż leczniczy. Masaż w okresie ciąży może być wykonywany wyłącznie przy braku przeciwskazań medycznych oraz po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W przypadku takich dolegliwości u kobiet w ciąży bardzo skuteczną, łatwo dostępną i bezpieczną metodą łagodzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa jest też kinesio taping.

Polega on na aplikacji specjalnych plastrów w różnych miejscach ciała w celu korekcji postawy, rozciągnięcia lub wzmocnienia wybranych grup mięśniowych oraz redukcji bólu. Poprzez zastosowanie odpowiednich aplikacji na powłokach brzusznych u kobiet ciężarnych aktywizowane są mięśnie brzucha, co znacznie odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa i koryguje wadliwą postawę ciała. W celu normalizacji napięcia mięśni przykręgosłupowych oraz stabilizacji okolicznych więzadeł stosuje się ponadto aplikacje w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Zastosowanie kinesio tapingu poprawia przepływ krwi i limfy zmniejszając tym samym obrzęki kończyn dolnych, które bardzo często są uporczywymi dolegliwościami kobiet w okresie ciąży.

Wymienione powyżej aspekty są wystarczającym powodem, aby trochę zwolnić tempo życia i oddać się jednej z najbardziej znanych i najefektywniejszych metod relaksacji, profilaktyki oraz leczenia, czyli właśnie masażom. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by wygospodarować co najmniej godzinę w tygodniu i poświęcić ją dla swojego zdrowia. Umówić się na masaż, wyłączyć telefon, położyć na kozetce, wziąć głęboki oddech i poddać się kojącemu zabiegowi.

Zapraszam na masaże do Lubimed.pl

Bartosz Chlebiej
mgr fizjoterapii

Dodano dnia: śr., 19-12-2018, 14:27