Kleszcze atakują - co musisz o nich wiedzieć?

 

Kiedy i gdzie pojawiają się kleszcze?

W Polsce na kleszcze musimy uważać od marca do listopada, a więc w miesiącach, kiedy najbardziej korzystamy z przyrody. Kleszcze pojawiają się na łąkach, w parkach, lasach, na działkach i w ogrodach – wszędzie tam, gdzie są trawy i krzewy.

Kleszcze nie spadają z drzew. Największa wysokość na jaką mogą wspiąć się kleszcze to 1,5m.

Województwo lubelskie jest jednym z najbardziej zagrożonych miejsc w Polsce.

Jakie choroby przenoszą?

Kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. Obie choroby są bardzo groźne. Obie wymagają pilnej interwencji lekarskiej jak tylko zauważymy niepokojące objawy, w przypadku pierwszej choroby objawy przypominają grypę, a w przypadku drugiej niekiedy pojawia się rumień wędrujący(po 2 lub 3 tygodniach od ukąszenia).

Jednak odsetek zakażonych kleszczy tymi chorobami wynosi od 25-35%,w zależności od pory roku i regionu w jakim się rozwijają.

Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Nie ma 100 % ochrony przed ukąszeniami przez kleszcze.

Korzystając z uroków lasów i łąk możemy zminimalizować zagrożenie. Załóżmy czapkę lub kapelusz, pełne buty, spodnie i koszulę z długim rękawem. Ubranie w jasnym kolorze ma służyć zauważeniu kleszcza, który ma ciemnobrązowy kolor.

Po powrocie do domu ze spaceru warto dokładnie obejrzeć skórę ciała, zwracając szczególną uwagę na doły pachowe ,podkolanowe ,pachwinowe ,kark i okolicę za uszami., wytrzepać ubranie i koniecznie wziąć prysznic

Poza odpowiednim strojem pomocne będą także środki chemiczne stworzone z myślą o odstraszaniu kleszczy. W aptekach znajdziemy zarówno bardziej naturalne specyfiki zawierające w sobie aromaty bazylii, kopru, oleju tymiankowego, tych zapachów kleszcze nie tolerują. Dodatkowym zabezpieczeniem jest także szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety na boreliozę jeszcze nie ma szczepionki.

Pamiętajmy także o swoich zwierzętach – one są także zagrożone atakiem kleszcza.

Co zrobić jak zauważymy kleszcza, który już zdążył wbić się w skórę?

Przede wszystkim kleszcza powinniśmy wyjąć jak najszybciej pęsetą lub specjalnym przyrządem, który można kupić w aptece, chwytając tuż przy skórze tak, aby nie rozerwać insekta. Usuńmy go zdecydowanym ruchem. Zdezynfekujmy ranę. Pamiętajmy, żeby niczym nie smarować kleszcza. Jeżeli mamy problem z usunięciem kleszcza lub jego główka pozostała w naszej skórze – zgłośmy się do lekarza.

 

Monika Ostasiewicz
specjalista medycyny rodzinnej

 

 

 

Dodano dnia: ndz., 23-06-2019, 11:23