Bóle głowy spędzają Ci sen z powiek?

Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne. Może się okazać, że należy ich szukać w zębach bądź układzie stomatognatycznym, jaki tworzą całe łuki zębowe wraz ze stawami skroniowo-żuchwowymi łączącymi żuchwę z czaszką.

Bóle zębów często są wywoływane przez stan zapalny miazgi spowodowany przez próchnicę lub inne czynniki drażniące miazgę, np. urazy. W takich wypadkach czas nie jest naszym sprzymierzeńcem - o ile w początkowym stadium zapalnym miazgi jesteśmy w stanie odwrócić procesy patologiczne poprzez zastosowanie odpowiednich procedur i medykamentów w gabinecie stomatologicznym, o tyle zaawansowane zmiany nie dają już takiej szansy. Nie warto więc zwlekać, by nie było zbyt późno. Lokalizacja ubytków próchnicowych często sprawia, iż nie są one dostępne podczas badania wewnątrzustnego. Po to by „spojrzeć w głąb zęba“, musimy więc wykonać zdjęcie rentgenowskie.

Ogromne tempo współczesnego życia, nadmierny stres i inne szkodliwe czynniki, na które jesteśmy narażeni, często prowadzą do bruksizmu – nierzadko nieświadomego zgrzytania i zaciskania zębów (szczególnie nocą). Dolegliwość ta może doprowadzić do szybkiej utraty tkanek twardych zębów, a w efekcie do ich starcia.

Powoduje także bóle głowy, twarzy, szyi, uszu, a nawet pleców. Problem ten może dotyczyć ok. 20- 30 % populacji!!! Warto podkreślić, że często możemy obserwować współwystępowanie dolegliwości:
• drętwienie zębów po przebudzeniu czy poczucie obolałych szczęk
• zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym, którym towarzyszą trzaski, trzeszczenia, przeskakiwania bądź zwichnięcia żuchwy, np. podczas spożywania pokarmów Bruksizmowi towarzyszą nocne wybudzenia odpowiedzialne za występowanie u 80% chorych nadmiernej senności w ciągu dnia. Stan ten wymaga diagnostyki, leczenia i zapobiegania postępowi tego zjawiska.

Justyna Wojtaszko
stomatolog

Dodano dnia: śr., 19-12-2018, 15:24