Badanie kardiotokograficzne - co to jest i po co się je wykonuje?

Zapis KTG to termin znany przede wszystkim kobietom będącym w zaawansowanej ciąży lub tym, które już urodziły dziecko… Masz okazję w prosty i zrozumiały sposób dowiedzieć się na czym to badanie polega.

Na czym polega badanie KTG?
Zapis KTG to nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywane w ostatnich tygodniach ciąży podczas rutynowych wizyt w poradni dla kobiet lub w szkołach rodzenia. Jest też zawsze wykonywany wszystkim rodzącym w momencie przyjęcia kobiety do porodu i w czasie trwania akcji porodowej. Badanie wykonuje się przy użyciu kardiotokografu i połączonych z nim dwóch głowic – jednej do rejestrowania skurczów macicy, a drugiej do stałego słuchania akcji serca dziecka.
Jak przebiega takie badanie?
Kobietę, która ma zostać poddana badaniu układa się na leżance, najlepiej na lewym boku. Ułożenie na boku to tzw. bezpieczna pozycja dla kobiety w ciąży, gdyż zapobiega wystąpieniu zespołowi żyły głównej dolnej, a tym samym dziecku nie grozi niedotlenienie. Na brzuch ciężarnej zakłada się dwa gumowe pasy, które zawiązuje się wokół. Jeden pas zapinamy poniżej łuków żebrowych, tam gdzie znajduje się trzon mięśnia macicy - będzie on przytrzymywał głowicę do monitorowania czynności skurczowej.  Potem  położna, po uprzednim posmarowaniu drugiej głowicy żelem do USG, lokalizuje w macicy serduszko dziecka i w tym miejscu pozostawia głowicę, mocując ją drugim pasem. Może też podać ciężarnej przycisk do naciśnięcia w momencie, gdy przyszła mama czuje ruchy dziecka (część aparatów sama to rejestruje). Tak „opasana” kobieta pozostaje w tej pozycji około 20-30 minut – jest wskazane, aby w tym czasie miała uniesioną głowę (wałek lub poduszka). Warto też, aby podczas badania obecna była osoba towarzysząca.
A czy podczas takiego badania coś nas może zaniepokoić? 
W trakcie badania może się na przykład okazać, że nasze dziecko po prostu śpi (może to jego ulubiona pora na odpoczynek?). Nie jest to powód do niepokoju. Natomiast warto je obudzić, aby zapis mógł zostać wykonany i abyśmy mogli otrzymać miarodajne wyniki. Jak to zrobić? Czasem wystarczy zmienić ułożenie ciężarnej lub sprowokować ją do śmiechu - śmiejąc się, rusza brzuchem i budzi dziecko. Po upływie 30 minut, położna interpretuje wyniki, które wcześniej wydrukowała z kardiotokografu lub przesłała bezpośrednio do komputera.
Czy takie badanie może „coś” wykryć?
Generalnie badanie KTG jest wykonywane po to, aby ocenić dobrostan dziecka i czynność skurczową macicy. Od ewentualnych nieprawidłowości, które wynikną w czasie badania, zależeć będzie dalsze postępowanie. W trakcie badania mogą się pojawić takie objawy jak np. nieprawidłowe tętno dziecka (za szybkie lub za wolne - przy normie tętna w granicach 110-160 uderzeń na minutę) lub bardzo silna akcja skurczowa macicy (na monitorze kardiotokografu pisana powyżej 80%). 
Pamiętajmy jednak, że kardiotokograf to tylko maszyna i jak każde urządzenie może być zawodne. Zdarza się, że kobieta czuje silne skurcze, które na wydruku z kardiotokografu się „nie piszą” lub odwrotnie – „piszą się” ogromne skurcze, a kobieta w tym czasie leży spokojnie i nie czuje nic. W tym badaniu ważne jest też zachowanie ciężarnej i jej odczucia, a badanie powinno być interpretowane przez osobę z dużym doświadczeniem położniczym.
Czy badanie KTG może być nieprzyjemne dla przyszłej Mamy?
Czasem kobiety ciężarne skarżą się, że badanie jest nieprzyjemne z powodu konieczności długiego przebywania w jednej pozycji. Pamiętajmy jednak, że to wszystko robimy dla dobra nienarodzonego maluszka. To badanie pozwala ocenić jego stan, a w razie potrzeby daje szansę udzielenia szybkiej pomocy. Podczas akcji porodowej także będzie niejednokrotnie wykonywane. Wszystko z myślą o zdrowiu maleństwa!
Proponuję zabrać na badanie KTG partnera. Wiem, jak bardzo przyszli Rodzice cieszą się, kiedy mają okazję posłuchać bicia serduszka jeszcze nienarodzonego dziecka! Pomimo, że nie ma go jeszcze na świecie, mają okazję już „podsłuchać” jak się zachowuje, choćby przez 20 minut. A to, w połączeniu z ruchami wyczuwanymi w  brzuszku… Czy można chcieć więcej? Jakże chętnie będzie się kiedyś wracać do tych  beztroskich chwil oczekiwania.
Gdzie można zgłosić się na badanie KTG?
Przychodnia Lubimed.pl zaprasza wszystkie chętne przyszłe Mamy na bezpłatne badania KTG, w ramach edukacji w Szkole Rodzenia. Można korzystać nie tylko z samych badań, ale też uczestniczyć w pełnym kursie edukacyjnym lub przyjść na wybrane zajęcia. Kobiety przygotowujące się do kolejnego porodu mogą uaktualnić posiadaną wiedzę, albo poszerzyć swoją wiedzę na te tematy, przy których poprzednio zdarzyły się ,,wpadki’’, np. dotyczące problemów laktacyjnych czy prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Zdecydowanie nie można powtarzać błędów - warto stale poszerzać swoją wiedzę i nie stresować siebie oraz dziecka!
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, położna z Lubimed.pl jest do Waszej dyspozycji. Zapraszam na zajęcia i zapisy KTG w poniedziałki i czwartki po południu.

Grażyna Stochmal 
położna
 
 

Dodano dnia: wt., 18-12-2018, 17:15